Tip Line: 414-777-5808 | newsdesk@cbs58.com

Wisconsin State Fair Schedule August 11

UW-Extension
Learn about the variety of educational program available through your county University of Wisconsin-Extension office. Join the fun and experience hands-on activity stations, demonstrations, performances and much more!
Main Stage presented by Potawatomi Hotel & Casino
NIK WALLENDA
Bank Mutual Amphitheater
12:00 PM 4-H Showcase Singers
1:30 PM Kids from Wisconsin
2:45 PM Kids from Wisconsin
4:30 PM The Looney Lutherans presented by LEINENKUGEL'S
6:00 PM The Looney Lutherans presented by LEINENKUGEL'S
8:00 PM Alex Meixner Band presented by LEINENKUGEL'S
Agriculture Judging & Events
Case IH Coliseum
8:00 AM Beef Breeding Show and Performance Steers - Junior Show
1:00 PM Wisconsin Auctioneers Contest
6:00 PM Governor's Blue Ribbon 4-H Foundation Meat Products Auction
Cattle Barns
8:00 AM Featuring Beef Cattle
9:00 AM Featuring Kiddie Tractor Pulls, Robotics and Animal Displays
Farm & Family Building
9:00 AM Farm & Family Building
Livestock/Horse Barn
8:00 AM Featuring Miniature Donkeys & Champions Challenge Horses
2:00 PM CLOSED TO THE PUBLIC FOR ANIMAL CHANGEOVER
Poultry & Rabbit Palace
8:00 AM Featuring Poultry and Rabbits
8:30 AM Poultry Showmanship - Junior Show
9:00 AM Rabbit Hopping
Sheep & Goat Barn
8:00 AM Featuring Sheep
8:00 AM Sheep Breeding Show and Performance Lambs - Junior Show
7:00 PM Lead Class - Junior Show
Swine & Goat Barn
8:00 AM Featuring Swine
8:00 AM Performance and Bred and Owned Barrows- Junior Show
4:00 PM Market Barrows - Junior Show
Horticulture, Craft & Culinary Pavilion
10:00 AM Horticulture Exhibit
10:00 AM Textile, Craft & Culinary Exhibits
10:00 AM Floral Demo
11:00 AM Floral Demo
12:00 PM Floral Demo
1:00 PM Floral Demo
2:00 PM Wine Making Demo
3:00 PM Bonsai Demo
4:00 PM Ask the Rose Doctor
5:00 PM Cactus and Succulents Demonstrations
Family Friendly Entertainment
Activity Stage
10:30 AM Dancers in Motion
12:00 PM Green Bay Packer Greats Autograph Signing
2:00 PM Michelle's Magical Poodles
3:00 PM Michelle's Magical Poodles
4:00 PM Michelle's Magical Poodles
6:00 PM Go BONKERZ at the Fair!
7:30 PM Go BONKERZ at the Fair!
We Energies Energy Park
8:00 AM Safety Wristbands for Children
9:00 AM Early Bird
9:30 AM Power Play Pandemonium
10:00 AM Melinda Myers - Horticulture Expert
10:30 AM Sky Hunters Birds of Prey
11:30 AM Power Play Pandemonium
12:00 PM Vulture Visit / Hawk Talk
12:30 PM Fantastic Fuel Force
12:30 PM Sensational Servings with Chef Mark
1:30 PM Sky Hunters Birds of Prey
2:00 PM Melinda Myers - Horticulture Expert
2:30 PM Solar Speedway Spectacular
3:30 PM Power Play Pandemonium
4:30 PM Power Play Pandemonium
5:30 PM Sensational Servings with Chef Mark
Wilderness Resort Family Variety Stage
11:00 AM Sean Emery: Comic Juggler
12:00 PM Jared Sherlock: Comic Magician & Illusionist
1:00 PM Jared Sherlock: Comic Magician & Illusionist
2:00 PM Sean Emery: Comic Juggler
4:00 PM Jared Sherlock: Comic Magician & Illusionist
5:00 PM Nick's Kids Show
6:00 PM Sean Emery: Comic Juggler
7:00 PM Nick's Kids Show
8:00 PM Nick's Kids Show
No Locations
10:00 AM Howling Wolf Gourmet Foods
10:30 AM Urbal Tea
11:00 AM Good Earth Soap
12:00 PM Shady Haven's Fiber Designs
1:00 PM Alice in Dairyland
2:00 PM Salsa Man
3:00 PM WI Honey Producers
4:00 PM WI Dairy Goat Products
5:00 PM WI Department of Tourism
6:00 PM Berres Brothers Coffee Roasters
World Café Stage
11:00 AM KIDS Encore, A Division of Kids From Wisconsin
12:30 PM Houdini Tribute Show
1:30 PM Houdini Tribute Show
2:30 PM Houdini Tribute Show
4:00 PM KIDS Encore, A Division of Kids From Wisconsin
5:00 PM Ballet Folklorico Nacional of Milwaukee
6:30 PM Ballet Folklorico Nacional of Milwaukee
8:00 PM Samantha Fairuz Belly Dance Revue
9:00 PM Samantha Fairuz Belly Dance Revue
10:00 PM Samantha Fairuz Belly Dance Revue
Music Stages
Apollo's Gyros
5:00 PM Jason Ray Brown
Big Sky Country Bar & Grill
1:00 PM Zac Matthews Band
7:00 PM Nora Collins
Brew City
6:00 PM Burgundy Ties
Budweiser Pavilion
11:00 AM Steve Meisner
3:00 PM Random Maxx
7:00 PM Metal Men
Charcoal Grill Roadhouse
12:00 PM Group Therapy
3:30 PM Our House
6:30 PM The Blacktop Kings
Cracovia
4:00 PM "Still Stormin'" Polka Mania
Door County Fish Boil
12:00 PM Hat Trick
7:00 PM Doghouse Charlie
Double K Ranch Grub & Suds
1:00 PM LJ & Bill
6:30 PM Pieces of Led
Knucklehead
2:00 PM SaddleBrook
7:00 PM FM Rodeo
Lakefront Brew Pub & Eatery
12:30 PM Polka: Bryan O'Donnell and Friends
4:00 PM Peter Donalds' Beatles Sing-Along
7:30 PM John Lombard's Elvis Tribute
Leadfoot's Race Bar & Grill
12:30 PM The Twintones
6:00 PM Eric Ebert's Tribute to Neil Diamond
Major Goolsby's Heartland
12:00 PM Ryan McIntyre
6:00 PM Reverend Raven
Margarita Express
10:00 AM Kawsay
Miller Lite Sports Bar & Grill
11:15 AM Michael Sean
2:15 PM Dirty Boogie
6:45 PM Michael Sean Affair
Pitch's BBQ / Miss Katie's Diner
1:00 PM Jonny T-Bird & The MPs
6:30 PM Marcell
Robert's
12:30 PM The Twintones
6:00 PM Eric Ebert's Tribute to Neil Diamond
Rupena's
1:00 PM Tom Anthony Las Vegas Show
7:00 PM Bobby Way and the Wayouts
Saz's Miller High Life Pavilion
1:00 PM Dan Rodriguez
6:30 PM Bobby Friss
Saz's Ribs
1:00 PM Eric Barbieri Duo
6:00 PM Consult the Briefcase
Slim McGinn's Irish Pub
5:30 PM Trivia with America's Pub Quiz
7:00 PM Trivia with America's Pub Quiz
Slim McGinn's West
12:00 PM Trivia with America's Pub Quiz
1:30 PM Trivia with America's Pub Quiz
3:00 PM Cronin School of Irish Dance
6:30 PM Derek Byrne and Paddygrass
Sprecher Landing
11:00 AM Jesse Guten
2:30 PM joe g.
6:30 PM Robert Allan Jr Band
Tavern at the Park
12:30 PM Bad Medicine
5:30 PM Sonic Circus
Tropics at the Fair
2:00 PM Yard Dog Charlie
7:00 PM Uncle Tim's Island Karaoke
Water Street Brewery
6:00 PM Kelli and the Soulmates
Daily Special Events
Racing Animals Arena
10:30 AM Saz's Racing Pigs presented by the Milwaukee Admirals
Exposition Center
10:00 AM Wisconsin State Fair History Exhibit
Natural Resources Park
9:00 AM Natural Resources Park
South Grandstand Avenue
10:00 AM Kohl's Activity Zone
Share this article: