Summerfest Schedule: Wednesday July 2
Posted: Jun 5, 2014 1:49 PM CDT | Updated: Nov 5, 2014 2:43 PM CDT
Marcus Amphitheater
7 p.m. Dave Matthews Band
BMO Harris Pavilion
2 p.m. The Booze Brothers Show Band
5 p.m. 3rd Coast Blues with Jim Liban, Milwaukee Slim and Stokes
8 p.m. Bonnie Raitt with James Hunter Six
Briggs & Stratton Big Backyard
Noon The Fat Babies
4 p.m. Burgundy Ties
6 p.m. Nineteen Thirteen
10 p.m. Jake Miller
Harley-Davidson Roadhouse
Noon Miller Battle of Band winner
2 p.m. Ethan Keller Group
4 p.m. Wifee and The Huzz Band
6 p.m. I'm Not a Pilot
10 p.m. DJ Pauly D
Jo Jo's Martini Lounge
Noon Pre-Recorded Music
1 p.m. Downtown Harrison
4 p.m. Modern Giants
8 p.m. Oil Can Harry
Johnson Controls World Sound Stage
Noon Launchpad
4 p.m. Christopher's Project
6 p.m. Oumar Sagna and Sindoolaa
8 p.m. King Solomon
10 p.m. Wailers
KNE New Music Stage
2 p.m. Donoma
3:45 p.m. A Friend Called Fire,
5:30 p.m. Porcupine
7:30 p.m. The Sleepwalkers
9 p.m. Maritime
Kohl's Captivation Station
Noon Milwaukee Community Circus
1 p.m. Kohl's Wild Theater
2:15 p.m. Radio Disney Road Crew
4:45 p.m. The Figureheads
6 p.m. Comedy Sportz
Miller Lite Oasis
Noon Pulse
3 p.m. Miller Rhythm & Brews Revue
5:30 p.m. DJ Devast8
6 p.m. Klassik
8 p.m. YO-DOT
10 p.m. Ludacris
Northwestern Mutual Children's Theater & Playzone
Noon Mr. Billy-Original and Classic Rock for Rockin' Kids
12:45 p.m. T. Texas Terry
1:30 p.m. Wayne & Wingnut - Red Hot Chilli Puppets
2:15 p.m. Survivor Family Game Show
3:15 p.m. Wayne & Wingnut - Red Hot Chilli Puppets
4 p.m. Bob Bohm
4:45 p.m. Mr. Billy-Original and Classic Rock for Rockin' Kids
5:30 p.m. Ron Fable and Kathie
6:30 p.m. T. Texas Terry
7:30 p.m. Wayne & Wingnut - Red Hot Chilli Puppets
Gruber Law Offices Sportszone
1 p.m. Milwaukee Bucks Basketball Clinic
2 p.m. YMCA of Metropolitan Milwaukee
4 p.m. Milwaukee Admirals Hockey
5 p.m. Milwaukee Wave Soccer
7 p.m. Milwaukee Bucks Rimrockers
8 p.m. Division BMX Stunt Team
U.S. Cellular Connection Stage
12:30 p.m. The Ivorys
3 p.m. Workout Music
4:15 p.m. Highs
5:30 p.m. Young Buffalo
6:45 p.m. Parade of Lights
8 p.m. The Colourist
10 p.m. The Airborne Toxic Event
Uline Warehouse
1 p.m. FLINTface
3 p.m. Berlin featuring Terri Nunn
5 p.m. The Locals
6:30 p.m. The Lovehammers
8 p.m. Richie Ramone
10 p.m. Joan Jett & The Blackhearts