Tip Line: 414-777-5808 | newsdesk@cbs58.com

Summerfest Schedule: Tuesday July 1

Marcus Amphitheater

 

7:30 p.m. OneRepublic, with Mayer Hawthorne and American Authors

 

BMO Harris Pavilion

 

2 p.m. Failure to Launch

 

5 p.m. Mantz Brothers

 

8 p.m. Kip Moore with Blackjack Billy

 

Briggs & Stratton Big Backyard

 

Noon Black Star Drum Line

 

2 p.m. Tallan Noble Latz Band

 

4 p.m. Lukyn Skywyrd

 

6 p.m. The Jimmys

 

8 p.m. Familiar Looking Strangers

 

10 p.m. Rusted Root

 

Harley-Davidson Roadhouse

 

Noon School of Rock - Milwaukee

 

2 p.m. Milwaukee's Finest

 

4:30 p.m. Altered Five

 

5:30 p.m. DJ Poison Ivy

 

6:30 p.m. Immortal

 

8 p.m. Prophetic

 

10 p.m. Nas

 

Jo Jo's Martini Lounge

 

Noon Pre-Recorded Music

 

1 p.m. Downtown Harrison

 

4 p.m. Mirage III

 

8 p.m. Eddie Butts Band

 

Johnson Controls World Sound Stage

 

Noon WAMI Youth Showcase

 

3 p.m. Spanglish

 

5 p.m. h2-OH

 

7:30 p.m. Lake Street Drive

 

10 p.m. Los Lonely Boys

 

KNE New Music Stage

 

2 p.m. Gracie

 

3 p.m. Steel Strings

 

4 p.m. Josh Cloud

 

5 p.m. Jay Matthes

 

7:30 p.m. Sandra Lynn

 

9 p.m. Copper Box

 

Kohl's Captivation Station

 

Noon Milwaukee Community Circus

 

1 p.m. Kohl's Wild Theater

 

1:45 p.m. The Figureheads

 

3 p.m. Kohl's Wild Theater

 

4 p.m. Mad Science

 

5:30 p.m. Comedy Sportz

 

Miller Lite Oasis

 

3 p.m. Ed Kowalczyk, formerly of Live

 

8 p.m. DJ Cassidy

 

10 p.m. G. Love & Special Sauce

 

Northwestern Mutual Children's Theater & Playzone

 

Noon Wayne & Wingnut - Red Hot Chilli Puppets

 

12:45 p.m. Milwaukee Community Circus

 

1:30 p.m. Milwaukee Public Theater - Hansel and Greta

 

2:15 p.m. Milwaukee Community Circus

 

3:15 p.m. Mr. Billy-Original and Classic Rock for Rockin' Kids

 

4 p.m. T. Texas Terry

 

4:45 p.m. Ron Fable and Kathie

 

5:30 p.m. T. Texas Terry

 

6:30 p.m. David Seebach's Wonders of Magic

 

Gruber Law Offices Sportszone

 

Noon Charger Robotics

 

5 p.m. Milwaukee Admirals Hockey

 

6 p.m. YMCA of Metropolitan Milwaukee

 

8 p.m. Division BMX Stunt Team

 

U.S. Cellular Connection Stage

 

3 p.m. Briar Rabbit

 

4:15 p.m. Mike Mains & The Branches

 

5:30 p.m. Whips

 

6:45 p.m. Citizen Zero

 

8 p.m. The Balconies

 

10 p.m. Switchfoot

 

Uline Warehouse

 

1 p.m. Strawberry Jam Band

 

3 p.m. Revae

 

5 p.m. Horseshoes & Hand Grenades

 

7 p.m. Railroad Earth

 

10 p.m. Yonder Mountain String Band 

Share this article: