Tip Line: 414-777-5808 | newsdesk@cbs58.com

Summerfest Schedule: Saturday June 28

Marcus Amphitheater

 

7:30 p.m. Luke Bryan, with Danielle Bradbery

 

BMO Harris Pavilion

 

Noon School of Rock

 

2 p.m. School of Rock

 

3 p.m. The Yardbirds

 

8 p.m. REO Speedwagon with Babe Ruth

 

Briggs & Stratton Big Backyard

 

Noon This Side Up

 

2 p.m. Georgia Overdrive

 

4 p.m. AlterEgo

 

6:30 p.m. Briggs Backyard Band

 

10 p.m. Dennis DeYoung: The Music of Styx

 

Harley-Davidson Roadhouse

 

Noon School of Rock

 

4 p.m. Pet Tigers

 

6:30 p.m. Rachel Taylor

 

8 p.m. A Great Big World

 

10 p.m. Walk Off the Earth

 

Jo Jo's Martini Lounge

 

Noon Pre-Recorded Music

 

1 p.m. Special K

 

4 p.m. Crossfire

 

8 p.m. The Toys

 

Johnson Controls World Sound Stage

 

Noon School of Rock

 

4 p.m. Beth Kille Band

 

6 p.m. Joe 2.0

 

8 p.m. Cory Chisel and the Wandering Sons

 

10 p.m. Kopecky Family Band

 

KNE New Music Stage

 

3 p.m. Sexy Ester

 

3:45 p.m. Joe Neary & The Middle Ground

 

5:30 p.m. The Shackeltons

 

7:30 p.m. Carbon Tigers

 

9 p.m. Midwestern Death Rattle

 

Kohl's Captivation Station

 

Noon Milwaukee Community Circus

 

1 p.m. Kohl's Wild Theater

 

1:45 p.m. The Figureheads

 

3 p.m. Kohl's Wild Theater

 

4 p.m. Mad Science

 

5:30 p.m. Comedy Sportz

 

Miller Lite Oasis

 

Noon Bad Habitz

 

3 p.m. Left on Sunset

 

6 p.m. Kiings

 

8 p.m. Robert DeLong

 

10 p.m. Girl Talk

 

Northwestern Mutual Children's Theater & Playzone

 

Noon Paul Merklein Draws Great Big Faces

 

12:45 p.m. Pint Size Polkas

 

1:30 p.m. Accompany Of Kids: Song and Dance Troupe

 

2:15 p.m. Wayne & Wingnut - Red Hot Chilli Puppets

 

3:15 p.m. Accompany Of Kids: Song and Dance Troupe

 

4 p.m. Paul Merklein Draws Great Big Faces

 

4:45 p.m. Pint Size Polkas

 

5:30 p.m. David Seebach's Wonders of Magic

 

6:30 p.m. Wayne & Wingnut - Red Hot Chilli Puppets

 

7:30 p.m. David Seebach's Wonders of Magic

 

Gruber Law Offices Sportszone

 

Noon USTA / Wisconsin Tennis Association

 

4 p.m. Milwaukee Admirals Hockey

 

6 p.m. The Academy of Dance Arts Performing Group

 

7 p.m. City Kids Wrestling Club

 

9 p.m. Division BMX Stunt Team

 

U.S. Cellular Connection Stage

 

Noon School of Rock

 

3 p.m. The Stone Foxes

 

4:15 p.m. The Traveling Suitcase

 

5:30 p.m. The Delta Saints

 

6:45 p.m. Lily & The Parlour Tricks

 

8 p.m. Moon Taxi

 

10 p.m. Kongos

 

Uline Warehouse

 

Noon School of Rock

 

3 p.m. John Hiatt and the Combo

 

5 p.m. Lovin Kind

 

6 p.m. Peter Mac and the Fighting Fish

 

8 p.m. Streetlife with Warren Wiegratz

 

10 p.m. Michael McDonald 

Share this article: