Tip Line: 414-777-5808 | newsdesk@cbs58.com

Wisconsin State Fair Schedule August 16

Miller High Life Veterans & Military Recognition Day

Activities will take place all day in Central Park! Don’t miss a special military program at the Bank Mutual Amphitheater at 11 am. Veterans, Military personnel and up to three (3) family members will receive FREE admission to the Fair with proper ID.

Main Stage presented by Potawatomi Hotel & Casino
KENNY ROGERS


Bank Mutual Amphitheater
11:00 AM    Veterans and Military Recognition Day Program
12:00 PM    FFA Honors Band and Choir
1:30 PM    Kids from Wisconsin
3:00 PM    Lizzy- The Dream Girl presented by LEINENKUGEL'S
4:00 PM    Lizzy- The Dream Girl presented by LEINENKUGEL'S
6:00 PM    Mr. and Ms. State Fair Physique Competition Finals
Agriculture Judging & Events
Case IH Coliseum
8:00 AM    Dairy Breed Show
4:00 PM    Disc Dogs Demonstration
5:00 PM    Champions Challenge- Gymkhana
Cattle Barns
8:00 AM    Fe
aturing Beef Cattle
8:00 AM    Featuring Dairy Cattle
4:00 PM    CLOSED TO PUBLIC FOR ANIMAL CHANGEOVER
Farm & Family Building
9:00 AM    Farm & Family Building
Livestock/Horse Barn
8:00 AM    HORSES RELEASED THROUGHOUT THE DAY
Poultry & Rabbit Palace
8:00 AM    Featuring Rabbits
9:00 AM    Rabbit Breed Show
5:00 PM    CLOSED TO THE PUBLIC FOR ANIMAL CHANGEOVER
Sheep & Goat Barn
8:00 AM    Dairy Goat Breed Show
8:00 AM    Featuring Sheep
3:00 PM    CLOSED TO THE PUBLIC FOR ANIMAL CHANGEOVER
Swine & Goat Barn
8:00 AM    Dairy Goat Show
8:00 AM    Featuring Dairy Goats
6:00 PM    CLOSED TO PUBLIC FOR ANIMAL CHANGEOVER
Horticulture, Craft & Culinary Pavilion
10:00 AM    Horticulture Exhibit
10:00 AM    Textile, Craft & Culinary Exhibits
10:00 AM    Floral Demo
11:00 AM    Floral Demo
2:00 PM    Wine Making Demo
3:00 PM    Bonsai Demo
4:00 PM    Wisconsin Vegetable Gardner
5:00 PM    Orchid Demo
Family Friendly Entertainment
Activity Stage

10:00 AM    Physique Preliminaries
1:00 PM    Judo Championship
We Energies Energy Park
8:00 AM    Safety Wristbands for Children
9:00 AM    Early Bird
9:30 AM    Power Play Pandemonium
10:00 AM    Melinda Myers - Horticulture Expert
10:30 AM    Sky Hunters Birds of Prey
11:30 AM    Power Play Pandemonium
12:00 PM    Vulture Visit / Hawk Talk
12:30 PM    Fantastic Fuel Force
12:30 PM    Sensational Servings with Chef Mark
1:30 PM    Sky Hunters Birds of Prey
2:00 PM    Melinda Myers - Horticulture Expert
2:30 PM    Solar Speedway Spectacular
3:30 PM    Power Play Pandemonium
4:30 PM    Power Play Pandemonium
5:30 PM    Sensational Servings with Chef Mark
Wilderness Resort Family Variety Stage
11:00 AM    Moo Mania Comedy Show
12:00 PM    Sean Emery: Comic Juggler
1:00 PM    Kenny Ahern: Physical Comic
2:00 PM    Moo Mania Comedy Show
4:00 PM    Sean Emery: Comic Juggler
5:00 PM    Kenny Ahern: Physical Comic
6:00 PM    Moo Mania Comedy Show
7:00 PM    Sean Emery: Comic Juggler
8:00 PM    Kenny Ahern: Physical Comic
No Locations
10:00 AM    Wisconsin Maple Syrup Producers
10:30 AM    Urbal Tea
11:00 AM    Cedar Crest Ice Cream
1:00 PM    Alice in Dairyland
2:00 PM    WI Cherry Growers Association
3:00 PM    Good Earth Soap
4:00 PM    WI Dairy Goat Products
5:00 PM    WI Department of Tourism
6:00 PM    Usinger's
World Café Stage
11:00 AM    KIDS Encore, A Division of Kids From Wisconsin
12:30 PM    Michelle's Magical Poodles
1:30 PM    Michelle's Magical Poodles
2:30 PM    Michelle's Magical Poodles
4:00 PM    Houdini Tribute Show
5:00 PM    Houdini Tribute Show
6:00 PM    Houdini Tribute Show
7:00 PM    KIDS Encore, A Division of Kids From Wisconsin
Music Stages
Apollo's Gyros
5:00 PM    Higbee Higbee
Big Sky Country Bar & Grill
3:00 PM    Jim & Mike from Element 13
Brew City
No Events
Budweiser Pavilion
11:00 AM    Run Carolina
2:30 PM    Crossfire
6:30 PM    Alter Ego
Charcoal Grill Roadhouse
11:00 AM    Kenny Sunshine & The Shadows
3:00 PM    The Blacktop Kings
6:30 PM    Pat McCurdy
Cracovia
4:00 PM    "Still Stormin'" Polka Mania
Door County Fish Boil
11:00 AM    Larry Lynne Band
4:00 PM    Brew City Rockers
Double K Ranch Grub & Suds
12:00 PM    Genuine Drive
Knucklehead
2:00 PM    God's Outlaw
6:00 PM    Road Crew
Lakefront Brew Pub & Eatery
12:30 PM    Polka: Bryan O'Donnell and Friends
3:30 PM    Peter Donalds' Beatles Sing-Along
6:00 PM    John Lombard's Elvis Tribute
Leadfoot's Race Bar & Grill
12:00 PM    Hit List
5:00 PM    Jerry & Nora with the Memphis Review
Major Goolsby's Heartland
12:00 PM    Rebecca & The Grey Notes
3:15 PM    Rocky Mountain Oyster Band
Margarita Express
10:00 AM    Kawsay
Miller Lite Sports Bar & Grill
11:15 AM    Michael Sean
2:15 PM    Highfield Drive
5:45 PM    Bella Cain
Pitch's BBQ / Miss Katie's Diner
12:30 PM    Bob Korek Polka Band
5:00 PM    Milwaukeys Dueling Pianos
Robert's
12:00 PM    Southern Tradition
5:00 PM    Jerry & Nora with the Memphis Review
Rupena's
12:30 PM    Tom Anthony Las Vegas Show
5:00 PM    Bobby Way and the Wayouts
Saz's Miller High Life Pavilion
11:00 AM    Eric Barbieri Duo
4:30 PM    76 Juliet
Saz's Ribs
1:00 PM    Keith Pulvermacher Duo
4:00 PM    Cream City
Slim McGinn's Irish Pub
4:00 PM    Trivia with America's Pub Quiz
5:30 PM    Trivia with America's Pub Quiz
Slim McGinn's West
12:00 PM    Trivia with America's Pub Quiz
1:30 PM    Trivia with America's Pub Quiz
3:00 PM    Swing and a Miss
6:00 PM    Frogwater
Sprecher Landing
11:00 AM    Peter Warren
2:30 PM    Michael Sean
6:30 PM    Mustache Molly
Tavern at the Park
12:30 PM    Grand Union
6:00 PM    Stetsin & Lace
Tropics at the Fair
11:00 AM    Yard Dog Charlie
4:00 PM    King Solomon
Water Street Brewery
12:00 PM    Johnny Valenti- Looking Back
Daily Special Events
Racing Animals Arena
10:30 AM    Saz's Racing Pigs presented by the Milwaukee Admirals
Exposition Center
10:00 AM    Wisconsin State Fair History Exhibit
Natural Resources Park
9:00 AM    Natural Resources Park
South Grandstand Avenue
10:00 AM    Kohl's Activity Zone

Share this article: