Tip Line: 414-777-5808 | newsdesk@cbs58.com

Summerfest Schedule: Friday July 4

Marcus Amphitheater

 

7 p.m. Motley Crue, with Alice Cooper

 

BMO Harris Pavilion

 

2 p.m. The Davis Family

 

5 p.m. Terry Sims

 

8 p.m. Kool and the Gang with Harvey Scales and the Seven Sounds

 

Briggs & Stratton Big Backyard

 

Noon Dinny Bulca, Downtown Battle of the Bands Winner

 

2 p.m. Dave Fitzpatrick Band

 

4 p.m. PictureYes

 

6 p.m. Nobody's Hero

 

8 p.m. The Autumn Defense

 

10 p.m. Fitz and the Tantrums

 

Harley-Davidson Roadhouse

 

Noon Club Charlies Battle of the Bands Winner

 

2 p.m. Bel Airs

 

4 p.m. Applaud the Collapse

 

6:30 p.m. Into It. Over It

 

8 p.m. Kevin Devine and the Goddamn Band

 

10 p.m. Brand New

 

Jo Jo's Martini Lounge

 

Noon Pre-Recorded Music

 

1 p.m. Downtown Harrison

 

4 p.m. Blue Light Scene

 

8 p.m. Boogie Men

 

Johnson Controls World Sound Stage

 

Noon Launchpad

 

4 p.m. Alex Wilson Band

 

5 p.m. Hugh Bob and the Hustle

 

8 p.m. The Black Cadillacs

 

10 p.m. Delta Rae

 

KNE New Music Stage

 

2 p.m. Annie B & The Complication

 

3:45 p.m. Zach Pietrini & The Broken Bones

 

6 p.m. Gabe Dixon

 

7:15 p.m. Ian & The Dream

 

9 p.m. Bright Kind

 

Kohl's Captivation Station

 

Noon Milwaukee Community Circus

 

1 p.m. Kohl's Wild Theater

 

1:45 p.m. The Figureheads

 

3 p.m. Kohl's Wild Theater

 

4 p.m. Mad Science

 

5:30 p.m. Comedy Sportz

 

Miller Lite Oasis

 

Noon The Tons 'O Fun Band

 

3 p.m. Bobby Friss Band

 

6 p.m. Royal Teeth

 

8 p.m. Misterwives

 

10 p.m. Timeflies

 

Northwestern Mutual Children's Theater & Playzone

 

Noon MYSO Calypso Steel Drum Band

 

12:45 p.m. Caricatures & Comedy by Bill Begos

 

1:30 p.m. MYSO Calypso Steel Drum Band

 

2:15 p.m. Wayne & Wingnut - Red Hot Chilli Puppets

 

3:15 p.m. Mr. Billy-Original and Classic Rock for Rockin' Kids

 

4 p.m. Caricatures & Comedy by Bill Begos

 

4:45 p.m. Marc The Zani

 

5:30 p.m. Wayne & Wingnut - Red Hot Chilli Puppets

 

6:30 p.m. Gypsy Geoff - Fire Circus Show

 

7:30 p.m. Mr. Billy-Original and Classic Rock for Rockin' Kids

 

Gruber Law Offices Sportszone

 

Noon Sweat the Technique

 

5 p.m. Milwaukee Admirals Hockey

 

6 p.m. YMCA of Metropollitan Milwaukee

 

8 p.m. Division BMX Stunt Team

 

U.S. Cellular Connection Stage

 

3 p.m. Tall Heights

 

4:15 p.m. The Ballroom Thieves

 

5:30 p.m. Max Frost

 

6:45 p.m. Vinyl Theatre

 

8 p.m. Bad Suns

 

10 p.m. Bear Hands

 

Uline Warehouse

 

1 p.m. Running Blind

 

3 p.m. Electric Revolution

 

5 p.m. Uprising

 

6:30 p.m. HolyChild

 

8 p.m. Black Boots

 

10 p.m. The Chainsmokers 

Share this article: